rank website on google @ google seo rank website on google, google seo. rank website on bing @ bing seo Rank website on bing, bing seo. google knowledge graph @ knowledge graph Google knowledge graph, knowledge graph. google @ sitelinks Google sitelinks. Ctr manipulation tool @ ctr manipulation @ ctr manipulation service ctr manipulation tool, ctr manipulation, ctr manipulation service. ranking factors in google @ google ranking factors Ranking factors in google, google ranking factors. increase website ctr@ website ctr@ website ctr in google Increase website ctr, website ctr, website ctr in google. bad seo backlinks @ good seo backlinks Bad seo backlinks, good seo backlinks. google suggestions @ google autocomplete Create google suggestions, google autocomplete.

Aby się zalogować wpisz po lewej nazwę użytkownika i hasło.

Poniżej znajdują sie artykuły które nie zostały przyporządkowane do żadnej kategorii. Można je usunąć lub poprawić klikając opcję DOSTOSUJ.

SZERSZENIE

Szerszenie są blisko spokrewnione z mrówkami, osami i pszczołami. Są to największe osy w Europie, królowa ma do ok. 40 mm długości, samce i robotnice są mniejsze. Między innymi z powodu lęków ludzi przed użądleniami tych owadów tępienie szerszeni, gdy tylko się pojawią stało się normą. Szerszenie bytują spokojnie w dziuplach starych drzew liściastych, w ptasich domkach czy na strychach altanek czy domów. Nie przejawiają agresji wobec człowieka, jedynie w obronie gniazda. Żywią się larwami różnych owadów oraz nektarem kwiatowym. Ich żądła są zdolne do wielokrotnych ukąszeń, jest to im potrzebne w walce. Dawkują przy tym nieduże ilości jadu. W przeciwieństwie do pszczół jad szerszeni nie jest celowo produkowany przeciwko kręgowcom, w tym ludziom. Zawiera składniki podobne do jadu osy jest go jednak więcej. Stąd objawy i leczenie są podobne. Warto dodać, że użądlenie szerszeni występujących w Polsce nie jest dużo groźniejsze niż użądlenie osy. Jest natomiast bardziej bolesne z uwagi na dłuższe, głębiej penetrujące żądło oraz większą ilość jadu.


Nie wolno również zapominać o reakcjach alergicznych, czy też wstrząsie anafilaktycznym, które mogą wystąpić po użądleniu. Żadnej żądłówki nie powinno się lekceważyć. Nie znaczy to jednak, że mamy je bezmyślnie zabijać. Szerszenie są w zasadzie owadami pożytecznymi i spełniają ważną rolę w zależnościach biocenotycznych. Polują na inne owady, często szkodniki pól i lasów ograniczając ich liczebność.

Do szerszeni z całą pewnością należy mieć respekt. Nie jest jednak wskazane wpadanie w panikę, gdy już znajdą się w naszym otoczeniu. Machanie rękami i gwałtowne reakcje z naszej strony nie tylko nie pomogą nam uniknąć użądlenia, ale wręcz sprowokują owada do reakcji obronnych. Pamiętać warto również, że żądłówki są bardzo agresywne w obrębie swojego gniazda, poza nim zachowują się o wiele spokojniej.

OSY

Spośród tych błonkówek 12 gatunków os występuje wokół nas. Osa nie ginie po użądleniu w odróżnieniu od pszczoły, gdyż nie pozostawia żądła wraz z jadem w skórze człowieka i może żądlić wielokrotnie. Objawy kontaktu z jadem osy to piekący ból, blady obrzęk z czerwoną obwódką na skórze. Inne objawy przypominają skutki działania jadu pszczoły.
 


W przypadku użądlenia przez osę postępujemy tak samo jak w przypadku pszczoły. Profilaktyka przeciw ukąszeniom jest również bardzo podobna.

Więcej artykułów…

  1. PSZCZOŁY
  2. KOMARY
  3. MESZKI
  4. OWADY

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Punkt informacyjny: 
Całodobowa infolinia dla obywatela w sprawach koronawirusa, kwarantanny i zdrowia

+48 222 500 115


e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

2023  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bochni