chwilowki

Promocja zdrowia

 
„Wiedza bez działania jest pusta, ale też  działanie bez wiedzy jest ślepe.”

Jensen 1994

 

Współczesna epidemia chorób cywilizacyjnych jest wyzwaniem dla każdego systemu ochrony zdrowia. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na nasze zdrowie to te związane ze stylem życia i na które mamy wpływ.

Tylko powszechna, akceptowana i racjonalna profilaktyka schorzeń najbardziej społecznie obciążających, powiązana z edukacją społeczną i promocją zdrowego stylu życia może być skutecznie opanować tą epidemię.

Promocję zdrowia rozumiemy jako tworzenie warunków ułatwiających  i zachęcających do prozdrowotnego stylu życia. Działania z zakresu promocji zdrowia mają na celu zwiększanie kontroli nad swoim zdrowiem. Obok profilaktyki i edukacji zdrowotnej jest jednym z podstawowych elementów zdrowia publicznego.

Edukacja zdrowotna jest procesem w którym ludzie uczą się jak dbać o własne zdrowie. Obejmuje propagowanie prozdrowotnych przekonań i postaw i ukierunkowana jest na czynniki mające największy wpływ na nasze zdrowie. Do tych czynników możemy zaliczyć:

  • palenie tytoniu
  • brak lub mała aktywność fizyczna
  • niewłaściwa dieta
  • nadmierne spożycie soli

Obok dostarczania wiedzy z zakresu zdrowia niezbędne są działania ułatwiające podejmowanie prozdrowotnych decyzji. Do takich działań należą między innymi:

  • zakaz palenia w miejscach publicznych
  • propagowanie mody na niepalenie
  • zwiększenie powszechnej dostępności do soli o obniżonej zawartości sodu i produktów spożywczych o obniżonej zawartości soli
  • tworzenie ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów, klubów sportowych, itp.

Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje zapobiegawczy i bieżący nadzór sanitarny w celu zapobiegania powstawania chorób oraz prowadząc do tej pory działania przeciw-epidemiczne w zakresie chorób zakaźnych. W ciągu dziesięcioleci funkcjonowania tej służby zagrożenia zdrowia publicznego uległy daleko idącym zmianom. Poprawy zdrowotności należy oczekiwać nie poprzez medycynę, ale poprzez działania w zakresie zdrowia publicznego. W tym kierunku należy pilnie skierować politykę zdrowotną. Obecnie największe zagrożenie życia stwarzają powszechnie występujące choroby niezkaźne. Skuteczną walkę z nimi można podjąć realizując różnego rodzaju programy zdrowotne. Działania takie realizuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zobacz realizowane przez nas programy zdrowotne.

Prelekcja pn.: "Skąd się bierze woda w kranie"

W ramach projektu ekologicznego „Ten smok(g) to nie bajka”, który jest realizowany w Przedszkolach w Majkowicach i Gawłowie w Zespole Szkół Gminnych w Gawłowie pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno  - Epidemiologicznej w Bochni wygłosili prelekcję na temat „Skąd się bierze woda w kranie”.

Tematem wiodącym tego spotkania była „woda”. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się na czym polega praca w Sekcji Higieny Komunalnej, zobaczyły, jak wyglądają przyrządy niezbędne do poboru wody, w celu badania jej jakości, jak wygląda jej obieg w przyrodzie, jak długą drogę przebywa każda kropla wody i jak się w tym czasie zmienia. Dzieci poznały również jakim etapom uzdatniania poddawana jest woda zanim trafi do kranów w ich: domach, przedszkolach, szkołach by mogli pić ją bezpiecznie prosto z kranu. Uczniowie oglądnęli cykl bajek na temat „Skąd się bierze woda w kranie?” oraz „O krążeniu wody w przyrodzie”, a na zakończenie mogły obserwować doświadczenia z wodą.

Zajęcia uświadomiły dzieciom jak ważna jest ochrona wody, ponieważ woda to życiodajna substancja niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi. Nie można jej zastąpić niczym innym a jej brak z pewnością stałby się końcem wszystkiego…

 

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Punkt informacyjny: 
Całodobowa infolinia dla obywatela w sprawach koronawirusa, kwarantanny i zdrowia

+48 222 500 115


e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

2023  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bochni